ویروس کرونا – از علائم تا پیشگیری و درمان

علائم و نشانه‌های ویروس کرونا چیست؟

علائم ویروس کرونا همانند آنفولانزا است با این تفاوت که میزان مرگ و میر در آنفولانزا بیشتر است. در اکثر موارد این علائم خفیف هستند و نسبت به شدت بیماری متغیرند. اما از رایج‌ترین این علائم می‌توان به تب، خستگی و سرفه‌های خشک بی‌دلیل اشاره داشت. در دیگر بیماران علائمی هم‌چون درد و کوفتگی، گرفتگی و آبریزش بینی و گلو درد اشاره داشت. این علائم در اکثر مواقع خفیف هستند و به تدریج شروع به نمایان شدن می‌کنند.

گاهی اوقات نیز مشاهده شده است که فرد بیمار هیچ‌کدام از این علائم را نداشته است اما می‌تواند ناقل بیماری باشد. در موارد حادتر ویروس کرونا باعث نارسایی‌های حاد تنفسی، مشکلات گوارشی و نارسایی کلیه می‌شود. اگر عفونت ناشی از ویروس کرونا به دستگاه تنفسی تحتانی مانند نای و ریه سرایت کند، می‌تواند در افراد مسن منجر به ابتلای بیماری قلبی و در افراد برخوردار از سیستم ایمنی ضعیف باعث ذات‌الریه شود.

ویروس کرونا در چه افرادی خطر مرگ ایجاد می‌کند؟

افراد در هر سنی ممکن است به ویروس کرونا آلوده شوند اما در بعضی موارد حال بیمار وخیم شده و نیاز به مراقبت‌های پزشکی ویژه دارد. در زیر به چند نمونه از این موارد اشاره می‌کنیم:

ویروس کرونا
علائم و ایجاد خطر مرگ توسط ویروس کرونا

ابتلا به ویروس کرونا در افراد مسن

خطر بروز علائم خطرناک با بالا رفتن سن افزایش می‌یابد به طوری که افراد با سن 85 سال یا بالاتر در معرض شدیدترین خطرات قرار دارند. حدود 80 درصد از مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا مربوط به افراد 65 سال یا بالاتر بوده است و در شرایطی که شرایط بهداشتی و درمانی مطلوبی وجود نداشته باشد این خطرات برای این محدوده سنی بیشتر خواهد بود.

این دسته از افراد در صورت ابتلا به ویروس کرونا باید تمامی دارو‌های خود را طبق تجویز و زیر نظر پزشک متخصص مصرف کرده و می‌بایست یک برنامه مراقبتی شامل اطلاعات پزشکی، داروهای مصرفی، نام پزشکان و شماره تماس اضطراری برای خود تهیه کنند.

ابتلا به ویروس کرونا در افراد مبتلا به مشکلات ریوی

ویروس کرونا ریه‌ها را هدف قرار می‌دهد، بنابراین ابتلای افراد برخوردار از مشکلات ریوی، با بروز علائم شدید و خطرناک همراه خواهد بود. افرادی که به بیماری‌های زیر مبتلا هستند با بیشترین خطرات مواجه می‌شوند:

 1. بیماری مزمن انسداد ریه (COPD)
 2. سرطان ریه
 3. فیبروزیز ریه
 4. فیبروزیز نای
 5. آسم متوسط تا پیشرفته

با توجه به این که برخی از دارو‌های این بیماری‌ها باعث ضعف در سیستم ایمنی بدن می‌شود، باید دقت داشت که در صورت ابتلای این عزیزان به ویروس کرونا این دارو‌ها حتما زیر نظر پزشک مصرف شود.

ابتلا به ویروس کرونا در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، دیابت و چاقی

درصورت ابتلای افراد به ویروس کرونا با چندین بیماری مزمن احتمال دارد علائم خطرناکی را تجربه کنند. این موارد شامل دیابت نوع 2، چاقی شدید و بیماری‌های قلبی است. همچنین دیابت نوع 1 و فشار خون بالا نیز می‌تواند خطرآفرین باشد. چاقی و دیابت هردو باعث کاهش کارایی سیستم ایمنی بدن می‌شوند و دیابت به تنهایی خطر عفونت را افزایش می‌دهد.

با کنترل کردن قند خون و ادامه دادن داروهای دیابت و انسولین می‌توان خطر ابتلا را کاهش داد. در صورت ابتلا به بیماری‌های قلبی مانند کاردیو میوپاتی، فشار خون، بیماری مادرزادی قلبی، نارسایی قلبی یا بیماری عروق خطر ابتلا به ویروس کرونا و شدت آن زیاد خواهد بود.

ابتلا به ویروس کرونا در افراد برخوردار از ضعف سیستم ایمنی

یک سیستم ایمنی سالم با ویروس و میکروب هایی که باعث آلودگی و بیماری می‌شوند می‌جنگد. بسیاری از شرایط می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تحت تاثیر قرار داده و خطر ابتلا به ویروس کرونا و عوارض جانبی ابتلا به آن را افزایش دهد. مانند:

 1. پیوند عضو
 2. سرطان
 3. پیوند مغز استخوان
 4. ایدز HIV
 5. استفاده از داروهایی که باعث ضعف سیستم ایمنی بدن می‌شود.
 6. بیماری مزمن کلیه یا کبد

اگر به بیماری مزمن کلیه یا کبد مبتلا هستید فعالیت و عوارض ویروس کرونا در بدن شما افزایش می‌یابد. در صورت ابتلا به بیماری‌های کبدی و کلیوی، حتما دیالیز خود را ادامه دهید و در صورت احساس ابتلا به کرونا حتما به پزشک خود اطلاع دهید. بیماران دیالیزی نیز در معرض خطرات جدی هستند.

راه های انتقال ویروس کرونا

همانطور که بسیاری از ما از آن آگاهی داریم، ویروس کرونا می‌تواند از طریق افراد بیمار یا ناقل ویروس به دیگران سرایت کند. ویروس کرونا از طریق ذرات موجود در سرفه یا بازدم دهان و بینی فرد مبتلا به ویروس کرونا به اطراف پخش شده اگر فردی نزدیک شخص مبتلا باشد ویروس کرونا به بدن او وارد می‌شود. به طور کلی انتقال ویروس کرونا از سه روش زیر انجام می‌پذیرد:

ویروس کرونا
راه های انتقال ویروس کرونا

ابتلا به ویروس کرونا از طریق قطرات یا ذرات معلق در هوا

وقتی فرد آلوده سرفه، عطسه یا صحبت می‌کند، قطرات یا ذرات ریز ویروس را از طریق دهان یا بینی خود وارد هوا می‌کند و اگر شخصی در فاصله دو متری فرد مبتلا قرار داشته باشد به ویروس کرونا مبتلا می‌شود. برای اطلاع از ماسک‌هایی که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس در شرایط این‌چنینی مناسب هستند مقاله ماسک سه لایه و ماسک جراحی را مطالعه فرمایید.

ابتلا به ویروس کرونا از طریق انتقال هوا

تحقیقات نشان می‌دهد ذرات کوچکتر از 5 میکرومتر ویروس کرونا می‌تواند تا سه ساعت در هوا زندگی کند. اگر کسی در معرض هوای آلوده ای باشد که فرد مبتلا در آنجا حضور داشته و آن را استشمام کند ممکن است به ویروس کرونا آلوده شود. برای اطلاع از ماسک‌هایی که برای پیشگیری از ابتلا به ویروس در شرایط این‌چنینی مناسب هستند مقاله ماسک سه لایه و ماسک جراحی را مطالعه فرمایید.

ابتلا به ویروس کرونا از طریق انتقال سطح

ذرات بزرگتر از 5 میکرومتر ویروس کرونا به دلیل سنگینی روی سطح اشیا می‌نشیند و اگر پیشتر فرد آلوده در آن مکان سرفه یا عطسه کرده باشد و شما پس از لمس سطوح به چشم یا دهان خود دست بزنید ویروس کرونا از این طریق وارد بدن شما می‌شود. ویروس کرونا روی سطوح 2 الی 3 روز زنده می‌ماند؛ از این رو به صورت مداوم اشیا و سطوح را ضدعفونی کنید.

ویروس کرونا اغلب توسط افرادی که نشانه‌های بیماری را دارند شیوع پیدا می‌کند اما گاهی افراد مبتلا نمی‌دانند آلوده شده‌اند و هیچ نشانه‌ای از بیماری را در بدن خود نشان نمی‌دهند و بیماری را به دیگر افراد انتقال می‌دهند؛ به این شیوه از انتقال گسترش بدون علامت گفته می‌شود. طی تحقیقات نشان داده شده که هر فرد مبتلا، به طور میانگین می‌تواند بین 2 تا 6 نفر را آلوده کند.

نحوه پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

بهترین راهکار برای مبارزه با ویروس کرونا پیشگیری است. در ابتدا می‌بایست از مسافرت و تجمع کردن و حضور در مکان‌های عمومی پرهیز کرد. در صورت نیاز واجب و ضرورت در تردد، حتما از دستکش و ماسک برای حضور در مکان‌های عمومی استفاده شود.

شستن مکرر دست‌ها در طول روز و استفاده از الکل و مایع ضدعفونی کننده برای ضدعفونی کردن دست‌ها ضروری است. چشم و بینی و دهان، بیرون از خانه به هیچ‌وجه نباید لمس شوند؛ هم‌چنین در محل کار به صورت مداوم کلیه اشیا و سطوح ضدعفونی شوند. از کلیه اشخاص، به ویژه شخص مشکوک به ویروس کرونا حداقل 1 متر فاصله بگیرید.

 • قبل از قرار دادن ماسک روی صورت حتما دست‌های خود را شسته یا ضد عفونی کنید.
 • ماسک را روی بینی و دهان خود قرار داده و زیر چانه را محکم کنید.
 • بعد از قرار دادن ماسک از راحتی تنفس خود اطمینان حاصل کنید.
 • هنگام درآوردن ماسک به هیچ عنوان با ماسک دست نزنید و از طریق بند‌های پشت گوش برای درآوردن ماسک اقدام کنید.
ویروس کرونا
پیشگیری و مقابله با ویروس کرونا

نحوه درمان در ابتلا به ویروس کرونا

خوردن میوه و سبزیجات و دارو‌های تقویتی می‌توانند برای بالا بردن سطح ایمنی بدن کمک شایانی کنند. در صورت مشاهده علائم ویروس کرونا استراحت فراوان و خوردن مایعات می‌تواند در روند بهبودی به شما کمک کند. تحت چنین شرایطی به هیچ عنوان خانه را ترک نکنید و با افراد حاضر در منزل فاصله خود را رعایت کنید و حتما پزشک خود را در جریان فعل و انفعالات بدن خود بگذارید.

هنگامی که در بیرون از خانه قرار دارید به ویژه در مکان‌های عمومی که رعایت فاصله اجتماعی دشوار است مانند فروشگاه‌های مواد غذایی، پمپ بنزین و داروخانه، حتما از ماسک استفاده کنید و لطفا در صورت بروز نشانه‌های ابتلا به ویروس از ماسک n95 و ماسک فیلتردار استفاده نکنید.

ماسک مناسب روند گسترش ویروس کرونا راه کاهش می‌دهد و مانع انتقال آن توسط افراد آلوده می‌شود. افراد گاهی ممکن است ندانند که آلوده شده‌اند از همین رو استفاده از ماسک و رعایت فاصله 1 الی 2 متری برای تمامی افراد کاملا ضروری است.

ماسک های تولیدی دی ماسک جهت پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا

شرکت دی ماسک با برخورداری از سابقه طولانی در تولید ماسک سه لایه و ماسک کودک، از افتخار ارائه این محصولات به شما همکاران عزیز برخوردار است. لطفا در صورت تمایل به همکاری و خرید ماسک سه لایه و ماسک کودک و ماسک جراحی با پشتیبانی شرکت دی ماسک تماس حاصل فرمایید یا اطلاعات خود را در فرم تماس وب سایت در همین صفحه یا در بخش ارتباط با ما، وارد کنید تا در اولین فرصت جهت تکمیل سفارش و ارسال آن اقدام به عمل آید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *